Wakacje z dzieckiem w Barcelonie – o czym warto pamiętać?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zagraniczne wakacje nawet z bardzo małymi dziećmi. Pobyt latem w Barcelonie daje niemalże stu procentową pewność, że pogoda dopisze, a cała rodzina spędzi czas w inny, egzotyczny sposób. Wakacje z dzieckiem to przede wszystkim duża odpowiedzialność, dlatego zanim ruszymy w drogę, warto się najpierw odpowiednio przygotować. Dziś chciałabym zaznaczyć, o czym należy pamiętać wybierając się na urlop z dziećmi do słonecznej Barcelony.

LOT SAMOLOTEM

Dzieci bardzo różnie reagują na lot samolotem, zwłaszcza ten pierwszy, któremu towarzyszy wiele emocji. Nie można winić niemowlaków, które często płaczą podczas lotu, spowodowane jest to bowiem wzrostem ciśnienia. Starszemu dziecku można wytłumaczyć zachodzące w tym czasie zmiany, tym najmłodszym niestety już nie. Lekarze radzą podać dziecku smoczek/butelkę na czas startu i lądowania samolotu, kiedy to wzrost i spadek ciśnienia jest najbardziej odczuwalny. Na pokład należy zabrać ze sobą pieluchy, pokarm i ewentualnie ubranko, gdyby dziecko podczas lotu zabrudziło się, choćby wymiotując, jak to często im się zdarza. Dla tych starszych polecam wziąć zabawkę, książkę, grę – coś, co umili im monotonne godziny spędzone w samolocie. Pamiętajmy również o częstej sporej zmianie temperatury. W Polsce mogłaś potrzebować swetra i długich spodni, gdy tymczasem w Barcelonie czujesz, że cała się pocisz mając na sobie jedynie sukienkę. W bagażu podręcznym, w łatwo dostępnym miejscu warto mieć przygotowane letnie ubrania dla siebie i dziecka na ewentualną szybką zmianę.

UPAŁY

Hiszpańskie słońce może być bardzo zdradliwe. W lipcu i sierpniu upały bywają nie do zniesienia i ludzie, albo ukrywają się w domach, albo moczą się w morzu. Wskazane jest używanie kremów do opalania z mocnym filtrem, zresztą nie tylko dla dzieci. My, dorośli również powinniśmy uważać, a zapewniam, że z nałożonym na ciało kremem również się opalimy, unikniemy jedynie nieprzyjemnego oparzenia, które uprzykrzyłoby cały pobyt. Nie zapominajmy także o nakryciach głowy dla całej rodziny! Bardzo łatwo można nabawić się udaru słonecznego. Dla tych szczególnie wrażliwych na słońce zalecam okulary przeciwsłoneczne. Ja należę do osób, które nie mogą dobrze otworzyć oczu, kiedy słońce pali w południe, więc nie mogę ruszyć się z domu bez okularów. W tak upalne dni pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu dziecka. Najlepiej zawsze mieć ze sobą butelkę wody.

KĄPIEL

Nie pozwalaj dzieciom na samodzielną kąpiel w morzu. Jest ku temu kilka powodów. Jednym z nich są fale. Mogą być łagodne, ale bywają również takie, które swoją siłą są w stanie przewrócić dorosłą osobę, a co dopiero małe dziecko. Należy uważać również na ostre kamienie i skały, które spotkać można niestety w wodach wielu plaż. Łatwo o nieciekawe skaleczenie, które mogłoby nawet zakończyć się infekcją. Zanim dziecko wejdzie do wody zalecam, aby najpierw dorosły wchodząc sprawdził jej głębokość, może być bowiem pozornie płytka, a już po paru krokach następuje gwałtowny spad. Latem na barcelońskiej plaży ciężko o miejsce, oblegają ją tłumy turystów. Bawiąc się w wodzie, należy bacznie obserwować swoje dziecko, które zupełnie przypadkiem może zostać uderzone, pchnięte, czy szturchnięte przez inną osobę.

POSIŁKI

W Barcelonie nie dostaniemy pierogów, polskiej kiełbasy, czy białego chleba. Jeśli Twoje dziecko jest wyjątkowo wybredne, jeśli chodzi o posiłki, zalecam wybór restauracji z menu, w którym oprócz hiszpańskich i katalońskich specjałów, znajdzie się również coś bardziej uniwersalnego. Jeśli chodzi o słoiczki, obok hiszpańskich mamy tutaj duży wybór tradycyjnych smaków.

TŁUMY

Wybierając się do Barcelony ciężko zrezygnować z odwiedzenia słynnej La Rambli, czy Parku Güell, gdzie jak łatwo się domyślić, królują tłumy turystów. Naprawdę nietrudno o zaplątanie się między ludźmi pstrykającymi zdjęcia, tymi, którzy przystanęli na pogawędkę, czy jeszcze innymi sprzedającymi np. kwiaty, bądź zapraszającymi na nocne imprezy. Dziecko w wózku jest bezpieczne, uciążliwe może być jedynie manewrowanie nim unikając stłuczek, ale te starsze zawsze należy trzymać za rękę, aby uniknąć stresu związanego z nagłym zniknięciem w tłumie. Przy okazji tego punktu wspomnę również o tym, że niestety Barcelona, jak niektórzy mają w zwyczaju ją nazywać, jest miastem złodziei. Najlepiej torebkę zawsze mieć blisko przy sobie, szczelnie zapiętą, a w miarę możliwości cenne rzeczy zostawiać w hotelu/domu. Jeśli na wakacjach poruszasz się samochodem, muszę ostrzec Cię, że w Barcelonie w godzinach szczytu ciężko jest o znalezienie miejsca parkingowego i czasami jesteś zmuszona zostawić auto kilka ulic dalej od planowanego przystanku. 

WIZYTA U LEKARZA

Wybierając się z niemowlakiem na wakacje do egzotycznej Barcelony zalecałabym przed wyjazdem udać się do lekarza, aby skonsultować z nim ten wypoczynek. Upewnić się, że dziecko nie jest na nic uczulone, że jest odpowiednio zaszczepione i że lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Ja przynajmniej po usłyszeniu opinii specjalisty byłabym spokojniejsza. Zalecam również zabranie ze sobą podstawowych leków (choćby tabletek przeciwbólowych), aby uniknąć problemów z poszukiwaniem odpowiednika w hiszpańskich aptekach. 

UBIÓR

W Barcelonie latem praktycznie każdy dzień jest słoneczny, jednakże pogoda bywa zmienną także tutaj, dlatego obok letnich ubranek warto mieć pod ręką sweterek, czy długie spodenki dla dziecka, gdyby trafił się jeden z tych chłodniejszych dni, czy wieczorów. Ubrania przede wszystkim wygodne i luźne, aby dziecko nie pociło się podczas wakacyjnych wypraw. Tych starszych poruszających się już o własnym siłach warto wyposażyć w odpowiednie, odkryte obuwie, ponieważ z doświadczenia wiem, że upał może być bardzo dokuczliwy nawet dla stóp. 

TRANSPORT

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Metro, autobusy, tramwaje. Ze względu na dużą ilość linii metra, to właśnie tym środkiem transportu najczęściej poruszają się mieszkańcy. Praktycznie każda stacja posiada windę, która idealnie nada się dla rodziców z dziećmi w wózkach. W większości pociągów na końcu/początku w wagonie znajduje się wygodne miejsce na wózek. I najważniejsza myślę kwestia – dzieci do lat 4 podróżują za darmo. Należy mieć przy sobie zawsze dokument tożsamości potwierdzający wiek dziecka. 

ATRAKCJE

Wakacje z dzieckiem w dużym stopniu uzależnione są właśnie od jego potrzeb. Oprócz zwiedzania i długich, wielogodzinnych wycieczek warto wziąć również pod uwagę kilka miejsc z atrakcjami dla dzieci. Barcelona oferuje atrakcje również dla najmłodszych, którym poświęcę cały osobny post. Warto jednak przed wyjazdem zrobić listę miejsc, które planujecie odwiedzić, a obok nich umieścić kilka przeznaczonych dla Waszych pociech.

Wypoczynek z dziećmi to piękny czas umacniający relacje rodzinne i zapewniający (przynajmniej w teorii) spokój psychiczny. Brak pracy, obowiązków, brak codziennego zgiełku i pośpiechu. Słońce, plaża, palmy, piękne widoki, mnóstwo atrakcji. Czego chcieć więcej? Warto więc zadbać o to, aby wspólny wypoczynek był dobrze zaplanowany. Urlop z dziećmi ma zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i wygody.

Udostępnij