Co mówią o nas Hiszpanie?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jaką opinię na temat Polaków mają obcokrajowcy. Istnieje mnóstwo stereotypów na temat chyba każdej nacji, niektóre trafne, inne mniej prawdziwe. Czasami okazuje się, że nasze oczekiwania względem mieszkańców innych krajów po poznaniu ich bliżej, są tak odmienne od tego, jacy są oni naprawdę. W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam sposób, w jaki postrzegają nas Hiszpanie oraz przybliżyć to, co wiedzą na temat Polski.

 

JACY SĄ POLACY?

 

Najpierw przejdę do Hiszpanów, którzy w Polsce nigdy nie byli, a ich opinia oparta jest jedynie na własnej intuicji. Zacznę od tego, że wszyscy zgodnie wyrazili chęć odwiedzenia Polski w przyszłości. Polak kojarzy im się z osobą dość mało otwartą, poważną, surową i sztywną. Choć zdarzyli się i tacy, którzy określali nas jako przede wszystkim wykształconych, pracowitych i spokojnych. Cechy, które wymieniłam jako pierwsze, jakoś nie zaskakują mnie wypowiadane z ust Hiszpana. Nie raz już spotkałam się z stereotypową opinią na temat Polaka pesymisty.

 

Osoby, które miały do czynienia z Polakami, odwiedziły Polskę, ich znajomi to Polacy, czy po prostu z nimi pracują, przejawiają już bardzo inną postawę. Nazywają nas dobrymi i miłymi osobami skorymi do pomocy. Tutaj również zwrócono uwagę na wysokie wykształcenie, dobre wychowanie oraz pracowitość Polaków. Generalnie w oczach Hiszpanów uchodzimy za spokojnych, aczkolwiek fajnych i rozrywkowych ludzi, choć niestety zimnych i poważnych, którzy mało się uśmiechają. Jedna z osób stwierdziła, że wszyscy Polacy, których poznała byli pesymistycznie nastawieni do życia. Mówią o nas, że szanujemy tradycje i jesteśmy dumni z naszej historii, czego nie ukrywamy. Na pocieszenie dodam, że spora ilość Hiszpanów płci męskiej zgodnie stwierdziła, że Polki są pięknymi kobietami. Ich blond włosy i niebieskie oczy przyciągają ogromną uwagę. Rozbawiła mnie jedna z odpowiedzi, w której pewien Hiszpan zauważył, że niektórzy mężczyźni z Polski wyglądają na niegrzecznych, z którymi lepiej nie zadzierać. Kończąc powiem, że ogólna opinia Hiszpanów na temat Polaków jest wciąż jednak bardziej pozytywna, niż negatywna i według nich jesteśmy po prostu dobrymi ludźmi.

 

Z CZYM KOJARZY SIĘ IM POLSKA?

 

Chyba nikogo nie zaskoczy, kiedy powiem, że najczęstszym słowem, które przychodziło im do głowy słysząc – Polska, była II Wojna Światowa. Ogólnie Polska kojarzy im się z Hitlerem, Stalinem, obozami koncentracyjnymi i nazistami. Może wydać się to odrobinę przygnębiające, choć z drugiej strony napawające dumą. Polska zostawiła duży ślad na kartach historii i miło jest słyszeć, że inne kraje również znają nasze dzieje. Polska to dla nich również oczywiście Jan Paweł II, Lech Wałęsa i Solidarność. Z mniej historycznych spraw każdy myśląc o Polsce mówi jedno – zimno. Nie jest to Grenlandia, ale Hiszpanie wiedzą, że w lutym w Polsce można porządnie zmarznąć. Parę osób na pytanie o pierwsze skojarzenie odpowiedziało ziemniaki. Pewnie ze względu na dużą ilość gotowanych kartofli, które spożywa się w Polsce do prawie każdego obiadu. 

 

CO PODOBA IM SIĘ W POLSCE?

 

Zapytałam Hiszpanów, którzy odwiedzili Polskę, czy też mieszkają tam na stałe, co najbardziej lubią w naszym kraju.  Wielu z nich ku mojemu zaskoczeniu odpowiedziało, iż uwielbia tak bardzo różne od siebie cztery pory roku. Złocista, polska jesień pełna kolorowych liści, biała zima, zielona wiosna i ciepłe, ale nie nazbyt gorące lato. Jako zaletę podano również komunikację miejską – szybką i dobrze zorganizowaną (dobrze zorganizowana owszem, ale czy szybka? :D). Dodatkowo zwrócono również uwagę na rynek pracy, który oferuje znacznie więcej zatrudnienia niż ten hiszpański oraz wysoki poziom języka angielskiego przede wszystkim wśród młodych ludzi.  Oczywiście podoba im się to, że Polska jest niedroga, choć twierdzić tak mogą jedynie ci, którzy zarabiają w euro, a wydają w złotówkach. I na sam koniec coś, co chyba nikogo nie zaskoczy – Hiszpanom podobają się Polki. Tak bardzo różne od ciemnookich i opalonych Hiszpanek. Niebieskooką blondynkę będą traktować niemalże jak boginię. 

 

CZEGO NIE LUBIĄ W POLSCE?

 

Nie mogło obyć się również bez tej części, w której mogą sobie trochę ponarzekać. Zimno, zimno, zimno. Nie przepadają za 15 stopniowym mrozem, czy jesienną pluchą i błotem. Uważają też, że język polski nie należy do najpiękniejszych, a już na pewno nie łatwych. Za wadę podają również zbyt duży wpływ kościoła na sprawy państwa oraz ogólny „ultrakatolicyzm”. Są też tacy, którym przeszkadza spora ilość alkoholu spożywana przez Polaków oraz ich zachowanie zaraz po wypiciu, które określono jako agresywne. Ktoś narzekał, że jeździmy, jak wariaci, choć ja skłaniałabym się raczej ku takiej opinii odnoście hiszpańskich kierowców, którzy nie mają w zwyczaju używać np. kierunkowskazów.

 

 

MIEJSCA W POLSCE

 

Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, gdy okazało się, że Hiszpanie, którzy Polski nigdy nie odwiedzili, byli w stanie wymienić sporo polskich miast – Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Zakopane. Dodatkowo prawie każdy wspominał Auschwitz, a kilkoro widziało Kopalnie Soli. Żeby tylko tak nie słodzić dodam, że są i tacy, którzy nie wiedzą, że w Polsce mamy np. morze 😉

 

JEDZENIE

 

Osoby, które próbowały kuchni polskiej wyrażały o niej pozytywne opinie. Pierogi, bigos, kotlet schabowy, żurek, gulasz. Twierdzono, że w Polsce je się naprawdę dużo mięsa i niestety do posiłków nie podaje się tak, jak w Hiszpanii chleba. Ci, którzy nie mieli okazji zasmakować polskich przysmaków, nie mieli właściwie pojęcia, czym charakteryzuje się polska gastronomia.

 

 

Informacje zamieszczone w tym poście zdobyłam dzięki przeprowadzonym na własną rękę badaniom. Uogólniłam odpowiedzi i złożyłam je w spójną całość tak, aby nakreślić Wam wizję Polski i Polaków jaką mają Hiszpanie. Czy odpowiedzi Was zaskoczyły? Ja przyznaję, że spodziewałam się mniej więcej takich opinii, a na pewno nie zdziwił mnie fakt, że kojarzy się nas z Hitlerem i II Wojną Światową. O tym, że Polki są uważane za piękne również słyszałam i niestety spodziewałam się słów zimny i poważny w opisie typowego Polaka. Tak bowiem mówią o nas stereotypy. Na szczęście tak wielu Hiszpanów po bliższym poznaniu zdaje sobie sprawę, że jesteśmy otwartym narodem i również potrafimy się bawić, śmiać i żartować.

 

A Wy jakie opinie na temat Polaków i Polski słyszeliście dotychczas?

 

Udostępnij