Praktyczne metody szybkiej nauki języka obcego


Pisałam już o tym, dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego i mam nadzieję, że wpis Was przekonał. Dzisiaj natomiast chciałabym z teorii przejść do praktyki i przedstawić Wam skuteczne sposoby nauki języka obcego. Internet i poradniki pełne są magicznych sztuczek i podpowiedzi na temat tego, jak najszybciej opanować język, jednak w tym nawale rad ciężko zdecydować się na coś konkretnego. Nie będę tu oczywiście rozwodzić się na temat odpowiednich podręczników do nauki, czy wkuwaniu słówek, bo o tym wie każdy z nas. Skupię się na bardziej kreatywnych sposobach opanowania języka obcego i opowiem Wam, które metody pomogły właśnie mnie. Wskazówki te tyczą się oczywiście każdego języka obcego, ja jednak z racji tematyki bloga będę odnosić się do języka hiszpańskiego.

 

JĘZYK OBCY W CODZIENNOŚCI

 

Jedną z przyjemniejszych metod nauki języka obcego jest wdrożenie go w swoją codzienność. Na pewno każdego dnia korzystasz z Internetu, a raz na jakiś czas oglądasz filmy i słuchasz muzyki. Przerzuć się na multimedia hiszpańskie. Zacznij oglądać hiszpańskie filmy, na początek z napisami polskimi i próbuj wyłapywać, co mówią aktorzy łącząc to z polskim tłumaczeniem. Słuchaj hiszpańskiej muzyki, czytaj tłumaczenie piosenek i śpiewaj je głośno starając się zapamiętać, o czym śpiewasz. Osoby, które mają opanowany język obcy choć w podstawowym stopniu, mogą chwycić za hiszpańskie książki. Z polskich stron internetowych przerzuć się na te hiszpańskie. Zmień język na facebooku. Wydaje się śmieszne? Ale działa! Pewne komunikaty masz zakodowane w pamięci, więc czytając tę samą informację po hiszpańsku, automatycznie będziesz wiedział, co oznacza. Naukę zatem łączysz z przyjemnością. Dzięki tym wskazówkom opanowałam hiszpański dużo szybciej, niż się spodziewałam. 

 

KARTECZKI, FISZKI

 

Większość z nas jest wzrokowcami, dlatego kolejna metoda jest bardzo skuteczna. Porozwieszaj w domu karteczki z nazwami przedmiotów, przyporządkowując oczywiście daną fiszkę do odpowiedniego obiektu. Być może wygląd tego zabiegu nie zachwyci Twoich gości, ale takim sposobem poruszając się po mieszkaniu będziesz w stałym kontakcie z językiem obcym i wzrokowo szybciej zapamiętasz dany wyraz. Sięgając po garnek przeczytasz przy tym hiszpańską nazwę, którą po kilku obiadach zapamiętasz bez problemu. Najlepiej powtórz wyraz na głos, aby lepiej go sobie zakodować i przyzwyczaić się do brzmienia głosu w obcym języku.

 

SKOJARZENIA

 

Kolejną fajną metodą są skojarzenia. Ucząc się nowych słówek i zwrotów spróbuj je z czymś kojarzyć tak, aby starając się sobie przypomnieć wyraz hiszpański nasunęło Ci się skojarzenie, które wcześniej mu przyporządkowałeś. Pomocnym bywa również przypisanie wyrazowi krótkiej historyjki, czy wyobrażenia o nim. Próbując zapamiętać, jak powiedzieć po hiszpańsku sokwyobraź sobie jak ten sok wygląda, jak smakuje, kiedy go pijesz i opowiadaj o nim głośno po polsku zastępując słowo sokjego hiszpańskim odpowiednikiem. 

 

PRAKTYKA

 

Na koniec zostawiłam najskuteczniejszą z metod, czyli po prostu praktyka. Poprzez praktykę mam oczywiście na myśli prowadzenie konwersacji z osobami biegle posługującymi się hiszpańskim, a najlepiej rodowitymi mieszkańcami Hiszpanii. Nie nauczysz się szybciej i lepiej języka obcego, jak poprzez rozmowy z native speakerami oraz poprzez praktykę w życiu codziennym. Nie każdy ma jednak sposobność stosowania tej metody. Można spróbować znaleźć owego rozmówcę przez Internet, ale pisanie, czy nawet rozmowy na Skype nie zastąpią codziennych sytuacji, w których rzucony na głęboką wodę najlepiej nauczyłbyś się hiszpańskiego. Pamiętaj, że rozmowy z Hiszpanami to również osłuchiwanie się z akcentem i wymową. 

 

Tę ostatnią, kreatywną metodę nauki języka hiszpańskiego oferuje szkoła Language Surfing w Barcelonie. Jej ogromną zaletą jest fakt, iż większość zajęć odbywa się na terenie Barcelony. Co to oznacza? Nic innego, jak naukę języka poprzez praktykę w codziennych sytuacjach. Kawiarnie, restauracje, muzea, miejsca związane z kulturą i tradycją Hiszpanii. Ucząc się przy okazji poznajesz Barcelonę oraz masz kontakt z jej mieszkańcami. Szkoła wspiera lokalny biznes, więc będziesz miał okazję poznać przebywających tu artystów i zgłębić tajniki ich pracy pytając o jej szczegóły. Nauka z native speakerem odbywa się indywidualnie, w parach lub w zorganizowanych małych grupach. Takim sposobem nauczyciel może poświęcić Ci odpowiednią ilość czasu i skupić się na Twoich wymaganiach. Atutem jest fakt, że na kurs możesz przyjechać ze znanymi Ci osobami i tak poprzez zabawę i spacery po barcelońskich ulicach, uczylibyście się przy okazji języka. A dodatkowo szkoła zaopatrza w wyjątkowo precyzyjnie dobrany na podstawie Twoich zainteresowań plan zadań. Jesteś pasjonatem gry na gitarze? Szkoła zabierze Cię w miejsce, w którym oprócz praktyki języka, poznasz muzykę hiszpańską. Marzysz o pokazie flamenco? Z Language Surfing marzenie może stać się rzeczywistością. Szkoła ma na uwadze potrzeby uczniów, dlatego daje możliwość wyboru nauczyciela, którego profil znajdziesz na stronie internetowej. A jeśli miałbyś problem ze znalezieniem zakwaterowania na czas trwania kursu, nie musisz się martwić, ponieważ Language Surfing również Ci w tym pomoże.

 

 

Myślę, że nie ma lepszej i szybszej formy nauki języka obcego jak poprzez praktykę w codziennych sytuacjach, a przy okazji poznawania Barcelony od strony lokalnej, dlatego bardzo przekonuje mnie oferta, którą prezentuje Language Surfing. Oprócz tego do dyspozycji ucznia udostępniana jest również Szkolna Przestrzeń Kulturalna wyposażona w obszerną bibliotekę, wideotekę i wszelkiego rodzaju materiały audiowizualne. Nie może zabraknąć również przyjaznej atmosfery, którą bez wątpienia spotkasz w Language Surfing. Wiem, bo byłam. 🙂   

 

Jeśli szukasz szybkiego i przyjemnego sposobu nauki języka hiszpańskiego, zajrzyj na stronę Language Surfing, gdzie znajdziesz pełną ofertę szkoły, a po aktualizacje możesz skoczyć na fanpage na facebooku.

 

Udostępnij