Ciekawostki na temat Hiszpanii

Lubicie czytać ciekawostki z różnych krajów? Ja bardzo. Może właśnie z tej mojej pasji do poznawania świata, a zwłaszcza tych jego aspektów, które nie są tak oczywiste, a bawią, smucą, czy zaskakują, postanowiłam przedstawić Wam dzisiaj kilka fajnych ciekawostek na temat Hiszpanii. Ciekawostek, których być może nie znaliście, bo nie są tak popularne jak słyszane wielokrotnie informacje o tym, że hymn hiszpański nie ma słów, że walki byków to sport narodowy Hiszpanii czy o tym, że Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Zapraszam!

 
1. Mówi się, że każda uliczka w Hiszpanii posiada przynajmniej jeden bar. A zazwyczaj jest ich kilka. W Hiszpanii zawsze znajdziesz więc bez zbędnego szukania miejsce do zjedzenia szybkiej przekąski, czy wypicia piwa.
 
2. Chleb akompaniuje niemalże każdemu posiłkowi w Hiszpanii. Dodatkowo prawie każda osoba kupuje codziennie świeżą bagietkę. Chleb jedzą na potęgę, ale wyjątkowo grubi wcale nie są. Jak oni to robią?
 
3. W Hiszpanii odbywa się największa na świecie bitwa na pomidory – La Tomatina. Głodny nie wyjdziesz na pewno.
 
4. Język baskijski (euskera), którym posługują się mieszkańcy Kraju Basków jest jednym z najstarszych języków świata.
 
5. Hiszpania w obu Wojnach Światowych objęła pozycję neutralną. 
 
6. Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę. Mamy im za co dziękować.
 
7. Lot z Madrytu do Barcelony to lot, który posiada najwięcej kombinacji w ciągu tygodnia biorąc pod uwagę loty z całego świata.
 
8. Metro w Madrycie jest drugim najdłuższym metrem w Europie, a szóstym na świecie. Posiada również największą liczbę schodów mechanicznych biorąc pod uwagę stacje metra na całym świecie.
 
9. Hiszpania plasuje się na pierwszym miejscu na świecie, jako kraj, który oddaje najwięcej organów do przeszczepów. Ukłony.
 
10. Seat to jedyna hiszpańska marka samochodów, a nazwa danego samochodu to zawsze nazwa któregoś z miejsc w Hiszpanii.
 
11. Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO. Chciałabym to usłyszeć, naprawdę.
 
12. Hiszpania to najcieplejszy i najbardziej suchy kraj w Europie.
 
13. Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Może dlatego spożywa się tu aż 30 milinów królików rocznie.
 
14. Hiszpania posiada około 8 tysięcy km plaż. To trasa dłuższa niż z Madrytu do Moskwy.
 
15. Hiszpania to jedyny kraj w Europie, który zajmuje się produkcją bananów.
 
16. Madryt nazywany jest najbardziej zieloną stolicą Europy. Kto był, mieszka? Potwierdzacie?
 
17. 90% prostytutek w Hiszpanii to nielegalne imigrantki. A z usług owych prostytutek korzysta rocznie powalająca liczba mężczyzn, jedna z najwyższych w Europie.
 
18. W marcu 2011 roku otwarto lotnisko Castellon-Costa Azahar, którego budowa kosztowała ponad 150 milionów euro. Co ciekawe nie wylądował na nim jeszcze żaden samolot. Hiszpanie lubią wydawać pieniądze, których nie mają.
 
19. Najbogatszy Hiszpan to Amancio Ortega – założyciel firmy Zara (obecnie 2 najbogatszy człowiek na świecie) z majątkiem wartym ponad $64,5 mld (około 248 miliardów złotych). Dlaczego ja nie wpadłam na to przed nim?
 
20. 27 marca 1977 roku na lotnisku na Teneryfie doszło do zderzenia dwóch samolotów. w wyniku czego zginęły 583 osoby. Jest to największa katastrofa lotnicza w historii.
 
21. Najbardziej zabójczą chorobą w Hiszpanii jest rak płuc.
 
22. Najdroższa restauracja na świecie znajduję się na Ibizie. Nazywa się Sublimotion, a kolacja kosztuje tam 1.700 euro. Ktoś chętny na randkę?
 
23. Kadyks to najstarsze miasto w Europie.
 
24. Hiszpania to kraj, w którym spożywa się najwięcej kokainy spośród wszystkich krajów w Europie. Dobrze, że przynajmniej nie afiszują się z tym jak z paleniem ziółka.
 
25. Według statystyk przeciętny Hiszpan wypija 11.2l alkoholu rocznie, czyli niemalże dwa razy więcej niż średnia spożywanego alkoholu na świecie (6.2l).
 
26. Hiszpania to kraj z jednym z najniższych wskaźników samobójstw w Europie.

27. W Hiszpanii małżeństwo osób tej samej płci legalne jest od 2005 roku. Dodatkowo Hiszpania jest najbardziej tolerancyjnym krajem na świecie, jeśli chodzi o homoseksualizm. Jedynie 6% ludności uważa, że jest to moralnie nieakceptowane.

Zapamiętajcie te ciekawostki, a będziecie mogli pochwalić się odrobiną niekonwencjonalnej wiedzy przy następnym spotkaniu ze znajomymi. Spodobało się? Udostępnij, aby inni dowiedzieli się, że Hiszpanii nie chwali się jedynie za plaże, wino i oliwki.
 
Źródło: buzzfeed.com, huffingtonpost.es, donquijote.org
Udostępnij