Ciekawostki na temat Hiszpanii część II

Czy wiecie już wszystko na temat kraju, w którym przez większość dni w roku grzeje nas słońce? Czy jest coś, co mogłoby Was zaskoczyć? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Przygotowałam dla Was kolejną dawkę ciekawostek na temat Hiszpanii. Poprzednią część z interesującymi informacjami możecie przeczytać tutaj. Dajcie znać, czy i tym razem udało mi się Was czymś zadziwić.

Według badań jednej z witryn internetowych dziewięciu na dziesięciu Hiszpanów wstydzi się, gdy przychodzi im mówić w języku angielskim.

W Hiszpanii znajduje się prawie jedenaście tysięcy stacji benzynowych, czyli niemalże dwa razy więcej niż w Polsce.

Hiszpania jest jednym z najczęściej oraz najliczniej odwiedzanych krajów świata. W 2016 roku zajęła trzecie miejsce, zaraz za Francją i Stanami Zjednoczonymi. Rocznie odwiedza ją ponad sześćdziesiąt osiem milinów turystów.

W hiszpańskiej branży turystycznej pracuje ponad dwa miliony trzysta tysięcy osób, co daje nam więcej niż dwanaście procent ogółu zatrudnionych w ogóle.

Nacjami, które najczęściej wizytują Hiszpanię są Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy, których przyciąga przede wszystkim słońce i plaża.

Pierwsza powieść, którą przetłumaczono (po Biblii) na wiele języków to słynny Don Kichot Cervantesa napisany w 1605 roku.

Hiszpania posiada aż czterdzieści pięć obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu plasuje się na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o ranking UNESCO (zaraz za Włochami i Chinami).

Ciekawostką również związaną z UNESCO jest fakt, iż kraj posiada aż czterdzieści osiem rezerwatów biosfery.

W 2016 roku przeprowadzono ankietę, według której najchętniej odwiedzane w kraju miejsca przez Hiszpanów to kolejno Ibiza, Barcelona, Menorka i Madryt.

Według danych z 2016 roku wśród pięciu milionów emigrantów zamieszkujących Hiszpanię, siedemset piętnaście tysięcy stanowią Rumuni (oficjalnie, nieoficjalnie mówi się o około milionie). Na pierwszym miejscu znajdują się jednak Marokańczycy, następnie obywatele Wielkiej Brytanii, Chin i Włoch. Jeśli chodzi o kraje latynoskie, najwięcej imigrantów pochodzi z Kolumbii i Ekwadoru.

Hiszpania posiada najwięcej w całej Europie plaż oznakowanych Błękitną Flagą przyznawaną w ramach program promującego ochronę środowiska i najwyższą jakość wody (692 flagi).

Playa de los Muertos w prowincji Almeria uważana jest za najcudowniejszą plażę Hiszpanii.

Nacje, które wypowiadają się o Hiszpanii z największą sympatią to Meksykanie i Brazylijczycy. Najmniej przychylne słowa padają z ust Koreańczyków i Marokańczyków (paradoksalnie, przecież miliony z nich szukają w Hiszpanii schronienia i miejsca do życia!).

Największym zmartwieniem przeciętnego Hiszpana jest bezrobocie. Następnie wymieniają oni kolejno korupcję i problemy natury ekonomicznej.

W 2015 roku odnotowano ujemny przyrost naturalny po raz pierwszy od 1941 roku.

Wieża Eiffla początkowo wybudowana miała być w Barcelonie, jednak miasto odmówiło, a projekty przeniesiono do Paryża.

Badania pewnej firmy wykazały, iż osiemdziesiąt jeden procent Hiszpanek przekłada status ekonomiczny swego partnera nad jego atrakcyjność fizyczną.

Hiszpanie to naród, który (uwaga!) śpi najkrócej w Europie. Tak, osoby, które uchodzą za miłośników sjesty przeznaczają na sen zaledwie odrobinę ponad siedem godzin dziennie.

W owym kraju jeden bar przypada na stu dwudziestu dziewięciu mieszkańców.

Średnia długość życia w Hiszpanii wynosi osiemdziesiąt dwa lata, co plasuje ją na siódmym miejscu na świecie.

Hiszpania to drugi najdłuższy kraj w Europie.

W 2015 roku Hiszpania była największym w Europie producentem owoców i drugim warzyw.

Kraj oliwą płynący zajmuje siódme miejsce na świecie w rankingu czystości i jakości środowiska naturalnego (Polska miejsce trzydzieste).

Przeciętny Hiszpan spożywa rocznie czternaście litrów oliwy!

Hiszpania jest jednym z tych krajów świata, który posiada najwięcej ustawowych dni wolnych od pracy. Czy kogoś to zaskakuje?

W 2014 roku krytykowana przez wielu (w tym mnie) corrida, przyciągnęła do Hiszpanii ponad sześć milionów turystów, na czym zarobiła trzy i pół miliarda euro.

Aż dziewięćdziesiąt procent Hiszpanów kupuje los na słynną świąteczną loterię El Gordo.

I jak? Które informacje okazały się nowe, a które z nich znaliście już wcześniej? Podzielcie się ciekawostkami z resztą świata. Hiszpania okazuje się bardzo interesującym krajem pod wieloma względami.

Źródło: M. Bernatowicz Hiszpania – fiesta dobra na wszystko, escapehere.com, renfe-sncf.com

Udostępnij