14 faktów na temat Barcelony, o których nie miałeś pojęcia

Były już ciekawostki na temat Hiszpanii, podzielone na dwie części (I część i II część), więc nadszedł czas na wyjątkowe i niecodzienne informacje na temat Barcelony, miasta, o którym opowiadam Wam z wielką przyjemnością. Nie będę przedłużać wstępu, zerknijcie na kilka zaskakujących faktów o stolicy Katalonii, o których być może nie mieliście pojęcia.

 

1. Plaże w Barcelonie nie są plażami naturalnymi. Zostały wybudowane w 1992, więc całkiem niedawno, na potrzeby Igrzysk Olimpijskich. Do ich konstrukcji użyto piasku morskiego, stąd zaskakująca liczba muszelek, które odnaleźć można w przeszło 4 kilometrach barcelońskiej plaży. Trudno w to uwierzyć, ale do 1992 roku znajdowały się tam tereny przemysłowe.

2. Port w Barcelonie obsługuje najwięcej statków wycieczkowych w całej Europie.

3. W zamyśle Wieża Eiffla miała zostać wybudowana właśnie w Barcelonie. Miasto odrzuciło jednak projekt Gustave Eiffel’a, który przeniósł go do Paryża. Wieża w zamyśle nie miała być stałym wystrojem stolicy Francji, nie skusiła ona jednak żadnego kupca. Czy Katalończycy plują sobie teraz w mrodę?

4. W Barcelonie znajduje się aż 8 obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich dzieła Antonio Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, Casa Batlló oraz Palau de la Música Catalana i Hospital de Sant Pau.

 

5. Jedna z bardziej znanych ulic Barcelony – Portal de l’Angel, znajdująca się przy La Rambli jest najbardziej zaludnioną ulicą Hiszpanii. Między jej budynkami przechodzi trzy i pół tysiąca osób co godzinę!

6. Barcelona plasuje się na 4 miejscu w ranking najczęściej odwiedzanych miast Europy. W tym samym rankingu, lecz na skalę światową znajduje się na 12 miejscu goszcząc w swych progach 8,9 miliona odwiedzających rocznie.

7. El Somorrostro to pierwszy na świecie icebar (bar z lodu), który umieszczony został na plaży. Swego debiutanckiego otwarcia doczekał się w 2007 roku.

8. W mieście przejechać się można aż 180 kilometrami ścieżek rowerowych. Tak ogromna długość zagwarantowała Barcelonie tytuł jednego z najbardziej przyjaznych rowerzystom miasta na świecie.

9. Katedra św. Eulalii w Barcelonie stała się domem dla trzynastu gęsi, które symbolizować mają wiek Eulalii w dniu jej śmierci oraz jej nieskazitelną czystość.

 

10. Podobno George Lucas przy tworzeniu Star Wars inspirował się Casa Milà, a dokładniej oryginalnym dachem budynku. Jego wyjątkowy kształt miał pomóc twórcy w projekcie słynnych Szturmowców.

11. Stolica Katalonii jest drugim najdłuższym miastem Hiszpanii, zaraz po Madrycie oraz jedenastym najbardziej zaludnionym obszarem miejskim w Unii Europejskiej.

12. Na każdego mieszkańca Barcelony przypada ponad 18 metrów kwadratowych parków z zielenią. Parki pokrywają ponad 10% całej powierzchni miasta. Łącznie można naliczyć ich aż 68, natomiast Park Montjuic jest największym parkiem w całej Hiszpanii mierzącym 203 hektary.

13. Podczas Wojny Domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 pod Barceloną wybudowano ponad 1000 schronów. Znaleźć je można było między innymi na stacjach, pod ulicami, czy nawet w ogrodach przy domach mieszkańców.

14. Krzysztof Kolumb, bohater słynnego pomnika, który znajduje się przy porcie, wbrew przypuszczeniom wielu nie wskazuje wcale Ameryki, a bezpieczne wyjście z portu dla żeglujących marynarzy.

I jak, czy niektóre z ciekawostek Was zdumiły? To tylko niewielka ich część, jeszcze nie raz bowiem spróbuję Wam czymś zaskoczyć.

Jeśli spodobał Ci się post, udostępnij go, aby inni mogli dowiedzieć się kilku interesujących informacji na temat przepięknej stolicy Katalonii.

Udostępnij