Ze złotówek na euro – ile kosztuje urlop w Hiszpanii?

Najczęściej wyszukiwaną frazą w Internecie związaną z urlopem w Hiszpanii jest pytanie o koszty takiej przyjemności. Ile średnio wydamy pieniędzy na hotel, zwiedzanie, posiłki i inne rozrywki. Przygotowując się do urlopu lubimy mieć wszystko zaplanowane, łącznie z naszym budżetem. Zazwyczaj wiemy, ile chcemy oraz jesteśmy w stanie przeznaczyć pieniędzy na wyjazd wakacyjny, ale dużo łatwiej się zorganizować, gdy orientujemy się w średnich cenach za daną usługę.

Każdy region Hiszpanii oczywiście się od siebie różni i wakacje w Barcelonie nie będą pokrywać się z tymi w Saragossie. Ciężko również określić dokładne koszta nie narażając się na ich wahania. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawię średnie, przybliżone ceny, z którymi spotkacie się na urlopie w Barcelonie.

Zacznijmy od początku, czyli od lotów. Najtańsze linie lotnicze, które zabiorą nas do Hiszpanii to oczywiście Ryanair i Wizzair. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Ryanair udostępnia loty z Wrocławia i Poznania jedynie w sezonie (kwiecień – wrzesień) i są to loty do Girony oddalonej o 100 km od Barcelony, dlatego do wydatków związanych z podróżą trzeba doliczyć 16 euro – przejazd autokarem do Barcelony. Niełatwo podać jedną, konkretną cenę lotów, bo jak wiadomo różnić się ona będzie zależnie od kierunku, sezonu, dnia tygodnia, a nawet godziny. Cena biletu lotniczego poza sezonem może zaczynać się już od 100-120 zł w jedną stronę.  Latem koszt ten potrafi się nawet podwoić i przeciętnie płaciłam od 200 zł za jeden lot. Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Wielkanoc to oczywiście najdroższy okres w turystyce. Planując wycieczkę z dużym wyprzedzeniem również musimy liczyć się z wydatkiem w granicach 400-500 zł na same loty.

Kiedy już uda nam się chwycić okazję i zabukować bilety lotnicze, wypadałoby rozejrzeć się za noclegiem. Podanie Wam jednej konkretnej ceny będzie chyba jeszcze trudniejsze, niż było to w przypadku lotów. Spróbuję więc określić średnią kwotę za kilka różnych rodzajów zakwaterowania, bazując się na znanych portalach do rezerwacji hoteli.

SEZON LETNI LUB ŚWIĄTECZNY (cena za noc):

Łóżko w pokoju dzielonym w hostelu: 25-35 euro

Pokój dwuosobowy w hotelu 1-2 gwiazdkowym: 80-120 euro

Pokój dwuosobowy w hotelu 3 i więcej gwiazdkowym: 150 euro wzwyż

Apartament typu Airbnb: 60 euro wzwyż

SEZON ZIMOWY (cena za noc):

Łóżko w pokoju dzielonym w hostelu: 10-15 euro

Pokój dwuosobowy w hotelu 1-2 gwiazdkowym: 50-80 euro

Pokój dwuosobowy w hotelu 3 i więcej gwiazdkowym: 80 euro wzwyż

Apartament typu Airbnb: 45 euro wzwyż

Pamiętajcie, że są to ceny bardzo orientacyjne, podane w przybliżeniu tak, abyście mogli choć w pewnym stopniu je sobie wyobrazić. Stawka na pewno zmaleje, gdy zakwaterowanie znajdować się będzie w mniej atrakcyjnym punkcie miasta, daleko od centrum. Wpływ na wartość ma też punktacja gości, warunki, wiek obiektu i usługi, które świadczy (basen, restauracja, sala gier itp.). Wiele hoteli oferuje również wyżywienie w bardzo atrakcyjnych cenach, nawet od 5-7 euro za posiłek (szwedzki stół).

Mamy już dwa najważniejsze i bez wątpienia najbardziej kosztowne punkty na naszej wakacyjnej liście. Teraz pojawia się pytanie za sto punktów. Ile potrzebujemy kieszonkowego? Myślę, że najłatwiej będzie, gdy wymienię przybliżone ceny za kilka przykładowych usług w Barcelonie.

ZWIEDZANIE:

Sagrada Familia – 17 euro

Casa Batlló – 24 euro

Casa Milá – 22 euro

Park Güell – 9 euro

Muzeum Picasso – 12 euro

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej – 12 euro

Kolejka linowa Montjuic (w obie strony) – 13.50 euro

KOMUNIKACJA:

Bilet normalny – 2.40 euro

Bilet 10 przejazdowy – 11.35 euro

Hola BCN! 2 dni – 15 euro

Hola BCN! 3 dni – 22 euro

Hola BCN! 4 dni – 28.50 euro

Hola BCN! 5 dni – 35 euro

Taxi – cena wyjściowa 2.25 euro + 1.18 euro/km (cena rośnie w zależności od taryfy – noc, weekend, lotnisko)

WYŻYWIENIE:

Obiad (menú del día) – 10 – 15 euro wzwyż

Kawa – 1.20 – 2.50 euro

Śniadanie (typu kawa + rogalik, muffin, tost itp.) – 2.50 – 5 euro

Paella – 12 euro wzwyż

Piwo w barze 0.33L – 1.50 – 2.50 euro

Dodam, że w Barcelonie większość atrakcji również posiada zniżki dla dzieci, czy emerytów. Rzadko jednak dla studentów – rabat obowiązuje po prostu do danego wieku. Ceny jedzenia będą się różnić oczywiście również w zależności od umiejscowienia oraz prestiżu restauracji. I tak w samym centrum Barcelony niełatwo będzie nam znaleźć obiad za 10 euro, czy napić się kawy za 1.20.

Często dostaję bezpośrednie pytania: Ile kosztować będzie urlop w Hiszpanii? Ile wziąć ze sobą pieniędzy? Jest to pytanie mocno złożone, bo jak widać, zależy od preferencji danej osoby i formy wypoczynku, jaki wybierze. Pewnie jedna osoba będzie w stanie zobaczyć Barcelonę za 500 euro na tydzień, a innej zabraknie budżetu w wysokości 1500. 

Przed wyjazdem pojawia się także inne ważne pytanie – gdzie najlepiej wymienić pieniądze? Wiele usług oferuje wymianę walut – kantory, banki. Często jednak ciężko nam zdecydować. Kantorów jest tyle, że nie wiadomo, który ma najlepszy kurs. Banki zazwyczaj pobierają sporą prowizję. Dlatego, gdy poznałam portal walutomat.pl, zaintrygowana sprawdziłam, co oferuje. W końcu wymiana waluty bez wychodzenia z domu brzmi bardzo atrakcyjnie.

Walutomat.pl, założony w 2009 roku, to największa w Polsce oraz pierwsza tego typu społecznościowa platforma wymiany walut. Na ten moment zrzesza ponad 360 tysięcy klientów, którzy co miesiąc realizują 115 tysięcy transakcji. Currency One SA, spółka, do której należy walutomat.pl, posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej, co potwierdza jego autentyczność i bezpieczeństwo usług. Zbyt profesjonalne słownictwo? Trochę za dużo numerków w jednym zdaniu? Spokojnie, przełożę na polski. Walutomat.pl to nic innego jak kantor. Wyjątkowy, bo taki, z którego usług korzystać możecie nie wychodząc z domu, a przecież wszyscy lubimy to, co wygodne. Raz dwa możesz wymienić swoje pieniążki, oczywiście nie tylko na euro, używając do tego jedynie komputera i myszki lub telefonu. Przekonani? Ja to biorę od razu.

Portal oprócz standardowej wymiany walut oferuje również przelewy międzynarodowe aż do 42 krajów oraz przelewy do większości banków w Polsce, do 9 z nich zupełnie za darmo. Ja dzisiaj skupiłam się na urlopie w Hiszpanii i wymianie złotówek na euro, które najlepiej mieć w portfelu już przed wyjazdem, bowiem w Barcelonie bardzo ciężko dostać kantor, który posiada polskie złote. Jak jednak czytacie, witryna ta pomoże Wam również przy przelewie środków na konto babci mieszkającej w Polsce, na prezent urodzinowy dla siostry w Anglii, czy nowego mieszkania, które kupicie sobie w Norwegii. Udostępnia przy tym różne formy wpłat takie, jak: Pay by Link (Przelewy24), karty płatnicze, kody QR. Dodatkowo dostępny jest w bardzo wygodnej i prostej w obsłudze aplikacji mobilnej, co znacznie ułatwia korzystanie. W końcu wszyscy dzisiaj posiadamy nasze konta bankowe na telefonach. Tutaj mamy podobną opcję. I już nie będziemy się martwić, że nasza mama, czy dziadek nie będą w stanie sobie z nią poradzić.

Zaraz obok możliwości wymiany walut 24 godziny 7 dni w tygodniu, ogromną zaletą strony jest szybkość usługi, która może trwać nawet jedyne 15 minut. Na stronie widnieje również porównanie cenowe w stosunku do innych firm, które także oferują wymiany walut. Sami przekonacie się, że są to ceny bezkonkurencyjne, nawet do 8% niższe. A na wakacjach w Hiszpanii każde euro się liczy. Bo 1 euro więcej w portfelu, to jedna butelka sangrii wypitej na plaży więcej. Warto podkreślić również, że serwis oferuje swoje usługi dla klientów indywidualnych, ale również dla tych biznesowych oraz wypłatę euro w gotówce w placówkach partnerskich. Walutomat.pl jako świadczyciel usług pobiera oczywiście drobną prowizję, która jednak zamyka się w przedziale 0.06 – 0.2% w zależności od kwoty wymienianych pieniędzy (im więcej klient wymienia, tym mniejszy procent). Portal dba o swoich użytkowników – do swojej dyspozycji mają ekspertów z 11 letnim doświadczeniem, chętnych do udzielenia pomocy i rozwiania każdej wątpliwości. Nie musicie się martwić, że stracą cierpliwość, bo po raz dziesiąty zadacie to samo pytanie. Do takiej sytuacji zwyczajnie nie dojdzie – obsługa portalu jest bowiem tak łatwa. Codziennie umieszczają oni również komentarze walutowe, które pomagają w zrozumieniu trendów oraz cykliczne raporty gospodarcze i walutowe.

Na pewno zastanawiacie się teraz nad bezpieczeństwem serwisu i płatności, które będziecie wykonywać. Nic dziwnego, ja również od razu o tym pomyślałam. Walutomat.pl, jak już wspomniałam wyżej, posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej na świadczenie usług płatniczych, certyfikat SSL, procedury AML oraz transakcje tylko z pełnym pokryciem środków. Dodatkowym zabezpieczeniem jest autoryzacja poprzez SMS, a dane klientów są oczywiście przechowywane w pewny sposób, zgodny z wymogami obowiązujących regulacji.

Dlaczego warto wybrać walutomat.pl? W 2019 roku został uznany Internetowym Kantorem Roku oraz otrzymał prestiżową nagrodę Portfel Wprost. Znalazł się także na podium rankingu Forbes w 2018 roku, jeśli chodzi o szybkość zawieranych transakcji oraz na podium rankingu Złoty Bankier w 2018 roku. To znacznie więcej nagród niż zdobyłam ja przez całą szkołę podstawową.

Szybka i prosta wymiana euro przed urlopem w Hiszpanii? Niskie prowizje? Przelew do mamy w Polsce na prezent świąteczny? Zakup usługi i płatność w innym kraju w kilkanaście minut? Gdzie jest haczyk? – zapytacie. Nie ma. – odpowiem i zaproszę Was na osobistą weryfikację.

To jeszcze jednak nie wszystko. Okazuje się, że serwis świętuje swoje 11 urodziny i z tej okazji przygotował dla swoich klientów mega ofertę. Każdy nowy użytkownik wymieniając określoną kwotę pieniędzy, otrzyma bon do Allegro.pl! Chyba nie muszę Was dłużej przekonywać? 🙂 Zajrzyjcie TUTAJ i korzystajcie z korzyści!

Udostępnij