Miłość – hiszpańskie słownictwo i wyrażenia

14 lutego – dzień, który w wielu miejscach na świecie uznawany jest za dzień zakochanych. Dzień, w którym pary i małżeństwa świętują swoją miłość, obdarowują się prezentami i szepczą sobie czułe słówka. Wiecie, że Katalończycy posiadają swój własny Dzień Zakochanych, za który uznawany jest Sant Jordi? Wypada 23 kwietnia. Tego dnia Barcelona ustrajana jest w czerwone róże, a jej ulice wypełniają stoiska z książkami. A to wszystko wiąże się z pewną legendą, o której przeczytacie w tym artykule. O miłości po hiszpańsku pisałam już parę lat temu. W tamtym wpisie podzieliłam się z Wami pewnymi wyrażeniami i kolokwializamami związanymi z zakochaniem, flirtem, a nawet seksem. Po dwóch latach przyszedł czas na aktualizację listy, ponieważ nie wykorzystałam wtedy wszystkich znanych mi przykładów. Miłość – hiszpańskie słownictwo i wyrażenia, które musisz znać.

JAK POWIEDZIEĆ, ŻE KTOŚ NAS PODRYWA? LUB ŻE MY CHCEMY PODERWAĆ KOGOŚ?

Wyjaśnienie tirar los trastos i ligar znajdziecie w poprzednim artykule.

TIRAR LA CAÑA

Dosłowne tłumaczenie tego kolokwializmu to zarzucać wędkę. Ma sens, prawda? W końcu, gdy mamy kogoś na oku, przychodzi nam ochota na złapanie go na wędkę jak rybę, z przynętą, którą nie będzie robak, a nasz urok.

ECHAR FICHAS

To kolejny synonim hiszpańskiego określenia podrywu. Ficha w hiszpańskim może być na przykład pionkiem, żetonem. Czy chodzi tutaj o rzucanie żetonów w zakładzie o miłość?

TIRAR LOS TEJOS

Z dosłownym tłumaczeniem tego wyrażenia miałam problemy. Tejos jako osobny wyraz nie istnieje, a przynajmniej ja nie znalazłam jego tłumaczenia (a pytałam nawet dwóch Hiszpanów!). Może Wy macie pomysł? Tejer to tkać, pleść. La teja to natomiast dachówka. Rzucać dachówki budując dom zwany związkiem?

JAK WYZNAĆ MIŁOŚĆ? 

Różnicę między te amo i te quiero także poznacie w pierwszym artykule. Warto jednak wiedzieć, jak kreatywnie i romantycznie wyznać komuś miłość. Jak na przykład powiedzieć, że kocha się kogoś do szaleństwa?

TE QUIERO CON TODO MI CORAZÓN – Kocham Cię z całego serca

TE QUIERO CON TODA MI ALMA – Kocham Cię całą moją duszą

TE QUIERO INFINITO – Kocham Cię nieskończenie

TE QUIERO CON LOCURA – Kocham Cię do szaleństwa

TE QUIERO A MORIR – Kocham Cię na śmierć

TE QUIERO COMO A NADIE – Kocham Cię jak nikogo

ERES TODA MI VIDA – Jesteś całym moim życiem

miłość hiszpański słownictwo

JESTEM ZAKOCHANA!

MARIPOSAS EN EL ESTÓMAGO

Gdy jesteśmy zakochani, świat wygląda inaczej. Wszystko widzimy przez różowe okulary. Często towarzyszy nam charakterystyczny uścisk w żołądku, który porównujemy do gilgotania, a kolokwialnie nazywamy motylkami w brzuchu. Hiszpanie również je czują – mariposas en el estómago.

TENER CARIÑO A ALGUIEN/SENTIR CARIÑO POR ALGUIEN 

Cariño to sympatia, czułość, a nawet miłość. Na pewno jest to słowo określające romantyczne uczucia. Powyższe wyrażenia znaczyć więc będą, że bardzo kogoś lubimy, czujemy do niego sympatię, jesteśmy zakochani, żywimy do kogoś romantyczne uczucia. Dokładne tłumaczenie zależy od kontekstu, od charakteru chwili, w jakiej te słowa są wymawiane. Osoba kończąca relację ze swoim partnerem, również może powiedzieć – Que no estemos juntos, no significa que no te tenga cariño. I w tym kontekście będzie to znaczyć: To, że nie jesteśmy razem, nie znaczy, że nie jesteś dla mnie ważny/że mi na tobie nie zależy. 

ENAMORADO HASTA LOS HUESOS 

W języku hiszpańskim, podobnie jak w polskim, osoba, która jest zakochana do szaleństwa i nie widzi świata poza swoją drugą połówką (media naranja), powie o sobie enamorado hasta los huesos – zakochany do szpiku kości z tym, że w Hiszpanii bez szpiku, a do samych kości.

LOS TORTOLITOS

Typowi zakochańce. Dwie osoby, które nigdy się nie rozstają i ciągle okazują sobie miłość. Nasze gołąbeczki, papużki nierozłączki.

PAGAFANTAS

Ale miłość i pożądanie nie zawsze są odwzajemnione. Możemy spotkać na przykład takiego pagafantas i to nie koleś, który płaci za fantę. No, właściwie nie tylko za nią. Może nim być typowy przyjaciel, który zakochany jest w swojej koleżance, jednak ta nie odwzajemnia jego uczucia. Zawsze wysłucha łzawych historii o kolejnej nieudanej randce, zaprosi na pizzę, przykryje kocem, złapie za rękę, ale nie wyjdzie poza tak zwany friend zone. Ale określenie to tyczy się także osoby, najczęściej mężczyzny, który próbuje poderwać nowo lub niedawno poznaną dziewczynę, zaprasza ją na kolację, w dyskotece kupuje drinki, jednak ostatecznie zostaje z niczym, jedynie z rachunkiem w dłoni.

CO Z TYM SEKSEM?

Miłość miłością. Mamy też przecież pożądanie. Pożądanie z miłości lub pożądanie bez niej. Jakie są synonimy na uprawianie seksu (tener sexo) w języku hiszpańskim?

TIRARSE A ALGUIEN – przelecieć kogoś

FOLLAR – pieprzyć się

MOJAR – zamoczyć

ECHAR UN POLVO – kolokwialnie bzyknąć kogoś

HACER EL AMOR – uprawiać miłość, kochać się

ACOSTARSE CON ALGUIEN – przespać się z kimś

To te najbardziej znane, choć rodowity Hiszpan na pewno wymieniłby jeszcze kilka innych.

JAK ZWRACAĆ SIĘ DO NASZEJ DRUGIEJ POŁOWY? 

My znamy kochanie, skarbie, misiu, kotku. Hiszpanie również mają swoje sposoby na nazywanie czule ukochanej osoby. Jest ich całe mnóstwo, dlatego wypiszę tylko kilka tych, z którymi najczęściej się spotykam.

CARIÑO, MI AMOR, (MI) QUERIDO, AMORCITO – kochanie

MI CIELO – kochanie (dosłownie moje niebo)

MI ALMA – kochanie (dosłownie moja duszo)

CHURRI, CHIQUI, CUQUI – czuła forma mówienia, która nie znaczy nic konkretnego

GORDI – czułe zdrobnienie od gordo – gruby.

BICHO, BICHITO – robak, robaczek

TESORO – skarbie

BEBÉ – dosłownie dziecko, w kontekście romantycznym – kochanie (angielskie baby)

BOMBÓNCITO – cukiereczku

COSITA, COSITA BONITA, COSITA LINDA – cosa to dosłownie rzecz, przedmiot, lecz w romantycznym znaczeniu to tak, jakbyśmy po polsku zwrócili się do kobiety: moja malutka. Bonita, linda – ładna.

I tym słodkim i romantycznym akcentem kończymy dzisiejszy artykuł. Mam nadzieję, że nie znaliście choć części zwrotów i że będziecie mogli użyć ich w życiu codziennym. 😀 W komentarzu podzielcie się synonimami, których tutaj nie zamieściłam oraz wyrażeniami, które pominęłam, bo na pewno takie się znajdą!

 Aby być na bieżąco, koniecznie obserwuj fanpage na Facebooku, a po więcej prywaty i zdjęć zajrzyj na Instagram.
Udostępnij