Którą z Wysp Kanaryjskich wybrać na urlop?

Wakacje na Lanzarote czy Gran Canarii?

Wyspy Kanaryjskie to jedne z najpopularniejszych miejsc w Hiszpanii, słynące ze słońca, piaszczystych plaż i doskonałego klimatu, którym można się cieszyć przez okrągły rok. Lecz, którą z nich wybrać? Czy Gran Canaria ma przewagę nad Lanzarote?

Którą wyspę Kanaryjską wybrać?

Wyspy Kanaryjskie składają się z siedmiu głównych wysp: Lanzarote, Gran Canaria, Fuerteventura, Teneryfa, La Gomera, El Hierro i La Palma. Prócz nich istnieją jeszcze wyspy drugorzędne, ale wszystkie są pochodzenia wulkanicznego a każda z nich zgoła inna.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każda z Wysp Kanaryjskich jest wyjątkowa, zarówno pod względem krajobrazu, jak i atmosfery, którą się szczycą. Te różnice dają więc szereg możliwości w zależności od naszych preferencji i potrzeb. Od przyrody, pieszych wędrówek, plaż, beztroskiego lenistwa i zakupów po historię i sporty wodne Wyspy Kanaryjskie mają wiele do zaoferowania. Aby wybrać taką, która najlepiej pasuje do stylu danych wakacji, należy dobrze poznać ich różnice. Biorąc pod uwagę dwie grupy wysp, które dzielą archipelag na wyspy zachodnie i wschodnie, można przyjrzeć się dwóm dość popularnym kierunkom wakacyjnym, czyli Gran Canarii i Lanzarote.

Parki i naturalne krajobrazy- Gran Canarii czy Lanzarote?

Ze względu na różnorodność krajobrazów i mikroklimatów wyspa Gran Canarii jest miniaturowym kontynentem. Ta, trzecia co do wielkości, po Teneryfie i Fuerteventurze wyspa archipelagu kanaryjskiego posiada aż 33 obszary chronione. Może się również poszczycić urwistą linią brzegową, na której znajdują się wspaniałe plaże z białym piaskiem i czarujące zatoczki. Największym obszarem naturalnym na wyspie jest Park Wiejski Nublo, który szczyci się walorami przyrodniczymi i kulturowymi. Rozciąga się na ponad 26 000 hektarów i jest uznawany za rezerwat biosfery UNESCO. Jego bogate dziedzictwo naturalne obejmuje kanaryjskie lasy sosnowe w górach i kępy rodzimych roślin pustynnych u ujścia klifów.

Do pogłębienia wiedzy o cywilizacji Guanche na Gran Canaria jest z pewnością Park Archeologiczny Cueva Pintada. Stanowi jedno z najważniejszych świadectw pierwotnej cywilizacji, która zamieszkiwała i rozwijała się na archipelagu przed hiszpańską aneksją. Odzyskane szczątki przyczyniły się również do utworzenia sąsiedniego muzeum, które jest niewątpliwie cennym miejscem dostarczającym materiału dydaktycznego dla kolejnych pokoleń.

Wakacje na Lanzarote są natomiast odpowiednie dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju, a swoim wyglądem przypomina nieco księżycowy krajobraz. To rezerwat biosfery UNESCO, bardzo wietrzny i pełen kamienistych plaż. Parki i naturalne krajobrazy są niesamowite, a także stanowią ważny powód, aby odwiedzić wyspę nawet zimą. Lokalny krajobraz narysowany przez ogień i lawę wpłynęły na jałową przyrodę w otoczeniu dominujących szare skały lawowych i spalonej słońcem ziemi. Cała wyspa jest ciągiem miejsc o znaczeniu naukowym i jest szczególnie chroniona.

Pomnikiem przyrody wyspy jest z pewnością Los Ajaches będący masywem wulkanicznym, którego historia sięga 15 milionów lat. Obszar charakteryzuje się rzeźbami o średniej wysokości, około 600 m, które dzięki procesom erozji mają wygląd miękki i gładki, ale i jałowy.

Salinas del Janubio został uznany za miejsce o znaczeniu naukowym w celu ochrony tradycyjnej działalności związanej z wydobyciem soli, a także szczególnego siedliska przyrodniczego. Dzięki swojemu ukształtowaniu ta duża laguna była niegdyś naturalnym portem wyspy, ale erupcja wulkanów całkowicie ją zakryły, pozostawiając długą barierę z czarnego piasku, która blokuje dostęp do morza. Jameo del Aqua to natomiast podziemny tunel wulkaniczny na wyspie. Podobnie jak, Cueva de Los Verdes, jest częścią tunelu o długości ponad 6 km, utworzonego przez erupcję wulkanu Monte de la Corona, która miała miejsce ponad 3000 lat temu.

Plaże Gran Canarii czy Lanzarote, które lepsze?

Wyspa Gran Canaria szczyci się hasłem 22°C przez cały rok, właśnie po to, by zapewnić podróżnych o możliwości rajskich wakacji przez okrągły rok. Słynie z morza i plaż, wśród których najbardziej znaną jest Playa de Amadores. Ten pas białego piasku z widokiem na krystalicznie czyste wody zasłużył na odznaczenie Błękitnej Flagi. Generalnie jest to plaża odwiedzana przez tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Równie rozpoznawalną jest Playa del Ingles rozciągająca się na długości trzech kilometrów, zamknięta od zachodu przez Maspalomas, a od wschodu przez San Agustin. Znana jest również ze swojej promenady, która doskonale nadaje się na długie spacery zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Playa de Maspalomas zasłynęła głównie z okalających ją wydm. Jest również jedną z najbardziej ruchliwych plaż na wyspie. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza również faktowi, iż podzielona jest na strefy odpowiadające rodzajowi turystyki, od zachodu dla rodzin, a od zachodu dla nudystów.

Lanzarote otoczone ze wszystkich stron długimi i piaszczystymi plażami przyciąga miłośników słońca i leniwego wypoczynku. Wśród jej najbardziej rozpoznawalnych plaż jest Famara na północy wyspy. Obejmuje aż 6 km wybrzeża zaczynając się od miasta Caleta de Famara i gubiąc w zboczach klifu o tej samej nazwie. Słynie z imponującego krajobrazu, całkowicie naturalnego i dzikiego, z którego można podziwiać część archipelagu Chinijo.

Caleton Blanco zachwyca natomiast niecodziennym widokiem krystalicznie czystej wody, która penetruje pozostałości lawy wulkanu Corona. Cała plaża pokryta jest drobnym białym piaskiem, który daje uderzający efekt wizualny na wodzie. Ze względu na spokojne wody, które ją opływają, nadaje się idealnie dla rodzin z dziećmi.

Wśród wybrzeża rajskich plaż w pobliżu obszaru chronionego Monumento Natural de los Ajaches znajduje się przepiękna dziewicza plaża Calas de Papagayo. Pojedyncze kawałki plaży rozdzielone są od siebie małymi wzniesieniami, które je graniczą, zamieniając je w zatoczki złotego piasku.

Która z Wysp Kanaryjskich jest najbardziej turystyczna?

Najbardziej ożywionym obszarem Fuerteventura jest Corralejo. Idealna baza wypadowa do zwiedzania wyspy, ale także do wycieczek na pobliskie Lanzarote czy na Isla de Lobos.

Lanzarote to natomiast najdziksza wyspa z wyjątkowymi krajobrazami i wulkanami. Wyspa nie jest duża i można łatwo podróżować samochodem, ważne jest, aby wybrać odpowiedni obszar na pobyt. Należy jednak pamiętać, że centrum jest mocno turystyczne, natomiast część północą jest bardziej autentyczna, a wsie bardziej charakterystyczne. Główne ośrodki turystyczne to Playa Blanca, Puerto del Carmen i Costa Teguise. Wśród nich Puerto del Carmen jest najlepsza pod względem lokalizacji i oferowanych usług, to również najlepsze miejsce wypadowe do zwiedzania całej wyspy. To pierwsze centrum turystyczne na Lanzarote, które na szczęście dzięki planowi budowlanemu nie zostało opanowane przez gigantyczne hotele, są to głównie małe rezydencje i dwupoziomowe apartamenty. Jest to najbardziej tętniące życiem miejsce, z największą liczbą restauracji, barów i sklepów, a także dobry wybór dla osób szukających odrobiny życia wieczornego, zwłaszcza poza sezonem.

Teneryfa wraz z Gran Canarią jest najbardziej zabudowaną wyspą archipelagu. W szczególności południowa część z Los Cristianos. W rzeczywistości to właśnie tutaj większość turystów z całej Europy decyduje się na spędzenie wakacji. To również najbardziej polecane miejsce dla wszystkich, którzy szukają nocnego życia i rozrywki. Stąd wyruszają też wycieczki na La Gomera.

Las Palmas na Gran Canarii to prawdziwy klejnot, bardziej autentyczne i charakterystyczne miasto niż turystyczne kurorty na południu. Stolica staje się szczególnie ożywiona wieczorami na ulicach centrum. Cała wyspa jest jednak bogata w atrakcje jeśli zależy nam na spędzeniu wakacji głównie nad morzem, najlepszym miejscem do spania jest południowo-zachodnie wybrzeże, między Arguineguin a Puerto de Mogan. Maspalomas również może być dobrą bazą wypadową. Jeśli jednak zależy nam szczególnie na życiu nocnym, obszar z większą liczbą klubów to Playa del Ingles.

Ceny hoteli na Wyspach Kanaryjskich

Koszty hoteli na Wyspach Kanaryjskich zależne są oczywiście od danej wyspy i miasta, do którego się wybieramy. Średnio w dużym mieście, w centralnej lokalizacji koszty będą najwyższe. Wyspa La Palma jest stosunkowo najtańsza pod tym względem a Gran Canaria czy Teneryfa jednymi z najdroższych. Przykładowo w Las Palmas wakacje na Gran Canaria w 5-gwiazdkowym hotelu w szczycie sezonu letniego dla 2 osób za noc zaczynają się od 459 zł do 1819 zł ze śniadaniem wliczonym w cenę. Na Lanzarote cena w tej samej konfiguracji rozpoczyna się od 502 zł do 1833 zł. Na Teneryfie będzie to już od 742 zł do nawet 3824 zł. Na najtańszej z wysp, czyli La Palma najlepsze 4-gwiazdkowe hotele zaczynają się od 269 zł do maksymalnie 1373 zł dla 2 osób za noc.

Która z Wysp Kanaryjskich jest najmniej wietrzna?

Każda wyspa na archipelagu ma inną charakterystykę, ale wszystkie są nieco wietrzne. Niektóre jednak są bardziej lub mniej osłonięte od wiatru. Na przykład Gran Canaria jest najmniej wietrzną wyspą ze wszystkich na archipelagu, szczególnie od listopada do lutego co przekłada się na najlepszy wybór gdy szukamy miejsca na zimowe wakacje nad morzem. Wśród całego obszaru tej wyspy szczególnie gmina Mogan w południowo-zachodniej części dzięki ukształtowaniu terenu zapewnia ochronę tego obszaru przed silnymi wiatrami.

Wakacje na Teneryfie są również dobrym wyborem na plażowanie w zimnych miesiącach. Fuerteventura i Lanzarote, które są generalnie bardziej narażone na silne wiatry, są idealne od końca sierpnia do początku listopada, z cieplejszymi wodami i lekką, przyjemną bryzą. Ze względu na bardzo wietrzne lato to właśnie w wakacje na Fuerteventurze organizowane są mistrzostwa świata w windsurfingu.

Na Lanzarote należy odróżnić północ od południa. Jak w przypadku innych wysp archipelagu, nawet na tej wyspie na północy panuje bardziej zmienny klimat i jest zwykle bardziej pochmurnie i wietrznie. Z drugiej strony południe jest lepiej chronione i ma lepszy klimat.

Artykuł powstawł przy współpracy z portalem: wyspy-kanaryjskie.pl
Udostępnij