7 powodów, dla których warto uczyć się języka hiszpańskiego

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak znajomość języków obcych ułatwia życie. Jest mnóstwo mądrych przysłów, które mówią o tym, że języki otwierają nam drzwi na świat, są bramą do wiedzy i mapą innych kultur. Chciałbyś nauczyć się nowego języka, ale zastanawiasz się, który wybrać? W dzisiejszym poście przedstawię Wam kilka powodów, dla których warto, aby tym wyborem został język hiszpański. Przyjmijcie tekst z przymrużeniem oka, ponieważ jak zawsze oprócz cennych informacji znajdzie się również miejsce na dawkę humoru. 

1. Język hiszpański to drugi, zaraz po chińskim, a przed samym angielskim najbardziej rozpowszechniony język na świecie. Posiada on status języka urzędowego aż w 22 krajach. Szacuje się, że ponad 500 milionów osób posługuje się nim jako językiem ojczystym, a ponad trzykrotnie większa liczba osób jest w stanie się w nim porozumieć. Już w samych Stanach Zjednoczonych blisko 50 milionów mieszkańców deklaruje znajomość języka hiszpańskiego. Włada nim podobno co 10 mieszkaniec planety. Jaki z tego wniosek? Istnieje ogromna szansa, że gdziekolwiek się znajdziesz, trafisz na kogoś, kto będzie posługiwał się tym językiem. Tak duża liczba osób znających język hiszpański ma również wpływ na wymagania rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej szukają pracowników mówiących właśnie w tym języku. Hiszpański otwiera zatem także drzwi do kariery zawodowej. 
2. Hiszpański owładnął również Internetem. Na dzień dzisiejszy jest to drugi najczęściej używany język przez internautów. Znając hiszpański nie musisz martwić się, że nie zrozumiesz wrzucanych na YouTube filmików, krążących na Facebooku obrazków, czy toczących się zażartych kłótni między kibicami Realu Madryt i FC Barcelony. Ba! Będziesz mógł się nawet do nich dołączyć. 
 
3. Warto zauważyć, że znajomość języków obcych znacznie ułatwia podróżowanie. Zatem umiejętność posługiwania się drugim najczęściej używanym na świecie językiem czyni wojaże dziecinnie prostymi i dużo przyjemniejszymi. Przy okazji pozwala lepiej poznać kulturę, zwyczaje i przyzwyczajenia danego kraju i jego mieszkańców. Przebywając w Hiszpanii nie będziesz musiał martwić się dłużej o to, że na zadane po angielsku pytanie, odpowiedź otrzymasz po hiszpańsku, jakby było to czymś zupełnie naturalnym.  A gdy zobaczysz bar z wielkim, zachęcającym napisem perritos calientes (ciepłe pieski), będziesz wiedział, że nie serwują w nim pieczonych zwierząt wyciąganych spod lady i podgrzewanych na ogniu, a zwykłe hot-dogi. 

 

4. Młodym ludziom znajomość języka hiszpańskiego da możliwość studiowania za granicą. W samej Hiszpanii nie wszystkie uczelnie zezwalają na naukę obcokrajowców w języku angielskim, nawet na wymianach studenckich typu Erasmus. Nie będziesz musiał martwić się o to, że wykluczą Twoją kandydaturę, a na teście kwalifikacyjnym być może rozmawiać po hiszpańsku będziesz lepiej, niż sam egzaminator. A jak się już dostaniesz, egzaminy nie będą stanowiły problemu i nie będziesz zmuszony zapuszczać żurawia do prac innych tak, jak niejeden student, który przez przypadek dostał się na wymianę, a jego znajomość hiszpańskiego sprowadza się do umiejętności zamówienia piwa i późniejszego podania adresu w taksówce wiozącej go do domu. 

 

5. Język hiszpański zapisał się na kartach kultury światowej. Pablo Picasso, Salvador Dali, Antonio Gaudi, Jose Carreras… Znajomość tego języka ułatwi Ci zgłębianie kultury hiszpańskojęzycznych artystów (i nie mam tu na myśli oczywiście tylko tych pochodzących z Hiszpanii). Być może posługując się hiszpańskim, a dzięki temu orientując się w kulturze i obyczajach danego kraju, będziesz w stanie lepiej zrozumieć przekaz dzieł niektórych artystów. 
6. Język hiszpański odgrywa ważną rolę nie tylko w kulturze, ale również w rozrywce. Na świecie mamy całe mnóstwo hiszpańskojęzycznych filmów, muzyki, książek. Filmy znanego nam Pedro Almodovara najczęściej tłumaczone są na język polski, ale istnieje wiele innych reżyserów dobrych, lecz mniej znanych produkcji, które mógłbyś oglądać bez najmniejszego problemu w wersji oryginalnej. To samo w przypadku książek. Miłośnicy Hiszpanii słyszeli pewnie o słynnym Cieniu wiatru Carlosa Ruiz Zafóna przetłumaczonego na wiele języków. Ale Hiszpania poszczycić się może innymi, równie ciekawymi pozycjami, które z hiszpańskim nie stanowiłyby dla Ciebie żadnego problemu. No i muzyka. W końcu wiedziałbyś, o czym śpiewa Enrique Iglesias i dlaczego cała Hiszpania zachwyca się piosenkami Nicky Jam. Śpiewałbyś głośno najnowsze hity Shakiry wiedząc, że śpiewasz o rowerze (piosenka Bicicleta). Zrozumiałbyś famę i uwielbienie Julio Iglesiasia i jego piosenek. Choć może znając ich tekst, wcale tej famy byś nie rozumiał? 

 

7. Mówiąc po hiszpańsku będziesz miał okazję pogadać sobie na wakacjach z Hiszpanami, którzy gadać akurat lubią, i to czasami aż zanadto. A z tych rozmów dowiedzieć się można czasami naprawdę ciekawych rzeczy. Z takiej pogawędki łatwo może narodzić się flirt, więc jak się zakochasz, to przynajmniej się dogadasz, bo Hiszpanom nie przychodzi łatwo wyrażanie się po angielsku. Zresztą, czy romantyczne poematy nie brzmią zawsze piękniej po hiszpańsku? Jak już mówimy o flircie, to może też trafić się ten niekoniecznie chciany. Ucząc się hiszpańskiego będziesz wiedziała, jak spławić Hiszpana, który natrętnie będzie próbował prawić Ci hiszpańskie komplementy udając, że on wcale nie rozumie po angielsku i że myślał, że kiedy mówiłaś nie jestem zainteresowana, tak naprawdę chciałaś zachęcić go do dalszych poczynań.  
Czy 7 to wystarczająca liczba powodów, dla których warto uczyć się języka hiszpańskiego? Gdyby dłużej się zastanowić, pewnie znalazłoby się jeszcze kilka. Może Wam przychodzi coś do głowy? Tekst był pisany oczywiście z dawką humoru, nie zmienia to jednak faktu, iż język hiszpański jest jednym z tych, któremu warto poświęcić czas. Jest przyjemny, lekki i wydaje mi się, że nie jest trudny. Zresztą, skoro mówimy już po polsku, języku podobno trudniejszym niż sam chiński, czy nauka któregoś może sprawić nam kłopot?
Udostępnij