16 faktów na temat FC Barcelony, o których nie miałeś pojęcia

FC Barcelona, klub piłkarski uważany za jeden z najlepszych klubów na świecie jest ogromną dumą Katalończyków. Jest to bowiem més que un club (więcej niż klub), jak mówi jego hasło przewodnie, które zobaczyć można na stadionie drużyny. Barça zrzesza miłośników piłki nożnej z całego świata. Także w Polsce posiadamy ogromną liczbę zapalonych kibiców barcelońskiego klubu. I to właśnie im dedykuję dzisiejszy artykuł, w którym przeczytacie kilka ciekawostek na temat FC Barcelony, o których być może nie mieliście pojęcia. Choć z drugiej strony, czy prawdziwemu kibicowi może umknąć jakaś informacja na temat uwielbianej drużyny? Przekonajmy się!

1. Klub ufundowany został w 1899 roku przez szwajcarskiego piłkarza Hansa Gampera. Być może nie wszyscy wiedzą, jak właściwie do tego doszło. Wspomniany Hans Gamper pragnąc założyć lokalną drużynę umieścił ogłoszenie w jednej z gazet proponujące spotkanie wszystkich zainteresowanych grą w piłkę nożną. Na zebraniu pojawiło się zaledwie 11 osób. Tak właśnie doszło do stworzenia jednego z największych klubów piłkarskich świata. W późniejszym okresie Hans Gamper został prezydentem klubu, co skłoniło go do zmiany imienia na Joan, katalońskiego tłumaczenia Hansa.

2. Gwiazda FC Barcelony o nazwisku, które zna zapewne każdy z nas – Lionel Messi podpisał swój pierwszy kontrakt z klubem na… serwetce. Miało to miejsce, gdy piłkarz miał zaledwie 12 lat. Obecnie wspomniana wcześniej serwetka zajmuje honorowe miejsce w Muzeum FC Barcelony.

3. Powszechnie mówi się, iż hasło przewodzące klubowi – més que un club – sięga czasów Franco, gdy to Katalończykom, a więc i kibicom drużyny zabraniano używania języka katalońskiego i posiadania flag w barwach katalońskich. Zmuszono także wtedy klub do odstąpienia od symbolu Katalonii na koszulkach jego graczy. Dodatkowo nakazano zmianę nazwy na Club de Football de Barcelona, która istniała aż do 1974 roku. FC Barcelona stała się symbolem i dumą Katalonii.

4. Barça to klub, który poszczycić się może największą liczbą zwycięzców w plebiscycie o Złotą Piłkę – najważniejszą nagrodę, jaką przyznaje się piłkarzom. 5 z 11 trofeów otrzymał sam Leo Messi.

5. Jedną z największych tajemnic klubu jest śmierć prezydenta zarówno Katalońskiej Federacji Piłkarskiej, jak i samej FC Barcelony – Josepa Sunyola, który zamordowany został przez wojska frankistowskie podczas Wojny Domowej w Hiszpanii. Był to jeden z pamiętnych momentów, który połączył Klub FC Barcelona z ideologią niepodległościową Katalonii. Drugim tego typu wydarzeniem był strajk ludności w Barcelonie przeciwko rządom Franco, który zdecydował się podnieść ceny komunikacji miejskiej (tramwajów) jedynie w Barcelonie. Piłkarze drużyny w akcie solidarności po odbytym meczu wrócili do swych domów na pieszo.

6. Przydomek, który nadano kibicom FC Barcelony to culés, co po katalońsku oznacza… tyłki. Skąd ten jakże kreatywny, acz zaskakujący nick? W latach 1909-1922 piłkarze drużyny rozgrywali mecze na stadionie Campo de la Calle Industria, który mógł pomieścić zaledwie sześć tysięcy widzów. Kiedy zatem Barça grała ważny mecz, stadion wypchany był ludźmi do granic możliwości. Ci, którym nie udało się zająć miejsca na trybunach, sadowili się na murach okalających obiekt sportowy. Spacerujący na zewnątrz przechodnie podziwiać mogli niezwykłe widoki – wystające ludzkie tyłki. I tak to już zostało.

7. FC Barcelona i Real Madryt nie zawsze byli rywalami, nazywanymi dziś wręcz wrogimi sobie drużynami. Swój pierwszy wspólny mecz kluby rozegrały w 1902, kiedy to w Hiszpanii królowało Athletic Bilbao. Zaczątek zgrzytów między Barçą i Madrytem miejsce miał w 1943 roku podczas Pucharu Króla (dzisiejsza nazwa). W pierwszym meczu Real Madryt poniósł porażkę z wynikiem 0:3. Legenda głosi, iż przed rewanżem w Madrycie pod adresem sędziego i piłkarzy FC Barcelony z ust przedstawicieli generała Franco miały paść jednoznaczne pogróżki. Fernando Argila, ówczesny rezerwowy bramkarz w jednym z wywiadów przyznał, iż doszło do pewnych nacisków. Barça przegrała wtedy 11:1, co do dziś pozostaje absolutnym rekordem bramek w meczu obu drużyn.

8. Nie od dziś tajemnicą jest, iż kibice FC Barcelony nie przepadają za kibicami Realu Madryt z oczywistą wzajemnością. Nie znoszą się do tego stopnia, iż któregoś dnia grupa fanatyków Realu wystąpiła do władz klubu z żądaniem o zakaz puszczania na stadionie Santiago Bernabéu piosenek Shakiry, która związana jest przecież z ich odwiecznym rywalem Gerardem Piqué – graczem FC Barcelony, a na dodatek otwartym zwolennikiem niepodległości Katalonii.

9. Według badań katalońskiej Fundacji Althaia Xarxa Uniwersytetu Manresa pamiętny gol Andresa Iniesty z 2009, który dał Katalończykom awans do finału Ligi Mistrzów wpłynął na wzrost dzietności w Katalonii. Otóż dokładnie 9 miesięcy od tego niesamowitego wydarzenia zanotowano wzrost urodzeń aż o 45% przewyższający średnią!

10. Być może zaskoczy Was fakt, iż historia futbolu kryje w sobie wiele nazwisk piłkarzy, którzy grali zarówno dla FC Barcelony, jak i Realu Madryt, co przecież wydawać się może niewiarygodne, a niektórzy powiedzieliby – zdradzieckie. Oto niektóre z nazwisk: Di Stéfano, Saviola, Eto’o, Figo, Ronaldo, Luis Enrique, Laudrup, Celades, Dani García Lara, Alfonso Pérez Muñoz, Hagi, Soler, Lopetegui, Milla, Schuster, Prosinecki.

11. El Clásico to słynne derby między FC Barceloną i Realem Madryt, które przecież nie pochodzą nawet z tych samych miast. Są to jednak najczęściej oglądane na świecie mecze. Według rankingów łącznie odbyło się ich 235, z czego 95 wygranych przez Real, 91 przez Barçę oraz 49 zremisowanych.

12. Mecz inauguracyjny na stadionie drużyny Camp Nou odbył się 24 września 1957. Tego dnia przeciwnikiem Barçy była Reprezentacja Warszawy. Mecz zakończył się porażką Polaków z wynikiem 4:2.

13. Barça uczestniczy w rozgrywkach międzynarodowych od powstania europejskich pucharów, czyli od ponad 50 lat. Jest to osiągnięcie, którym nie może pochwalić się żadna inna drużyna w Europie.

14. FC Barcelona jest pierwszym klubem w historii piłki nożnej, który zdobył Potrójną Koronę aż dwa razy!

15. Graczem z największą liczbą bramek strzelonych w barwach Barçy jest Lionel Messi. Od 2004 roku zagrał w 622 meczach strzelając 537 bramek (dane z 24 lutego 2018 roku).

16. Jednakże to Xavi jest piłkarzem, który rozegrał najwięcej meczów dla klubu. W latach 1998 – 2015 wystąpił w 767 meczach.

I co, udało mi się czymś Was zaskoczyć? 🙂

Źródło: viscaelbarca.pl, www.culturizate.com, www.marca.com, www.goal.com, M. Bernatowicz “Hiszpania, fiesta dobra na wszystko”

Udostępnij